YABANCILARIN ÇALIŞMA İZNİ BAŞVURUSU KEP ADRESİ

YABANCILARIN ÇALIŞMA İZNİ BAŞVURUSU KEP ADRESİ

YABANCILARIN ÇALIŞMA İZNİ BAŞVURUSU KEP ADRESİ
YABANCILARIN ÇALIŞMA İZNİ BAŞVURUSU KEP ADRESİ

Yabancıların Çalışma İzni KEB kullanarak çalışma izni başvurularında yine yabancının ve işverenin sektör ve iş dalına göre bulundurması gereken belgeler yine istenilmektedir.

Kayıtlı Elektronik Posta KEP Hesabı Günümüzde bir çok Kamu Kurumunda Kullanılması zorunlu hale gelmiştir, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının başvurularında KEP hesabı ve Elektronik imza ile başvuru yapılması gerekmektedir.

Kayıtlı Elektronik Posta KEP Hesabının ne anlama geldiği ve kullanımı ile ilgili bilgi.

Kayıtlı Elektronik Posta KEP Hesabı Yasal olarak geçerli ve teknik olarak güvenli elektronik posta olarak kabul edilmektedir. Standart elektronik posta SEP ile iletişim belge paylaşımı yasal geçerli olarak ve teknik olarak güvenli kabul edilmeyen, iletimin kesin olarak sağlanamadığı ve inkar edilebilen bir iletişim şeklidir.

YABANCILARIN ÇALIŞMA İZNİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR

Elektronik Sistemde E İmza ve KEP  Hesabı ile yabancıların çalışma izni başvuru işlemlerini açıklayan yazımızdır. Yabancıların çalışma izni için öncelikle PTT den veya diğer yetkili kuruluşlardan KEP adresi  hesabı alınmalıdır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı e sistemine giriş yaptığınızda öncelikle edinmiş olduğunuz E İmza ve KEP hesabını aktif hale getirmelisiniz. Çalışma Bakanlığı Yabancıların çalışma izni başvurusu sisteminde gerekli belgeler ve şekilde başvuru yapacağınız açıkça izah edilmiştir.

YABANCILARIN ÇALIŞMA İZNİ BAŞVURUSUNDA KEP HESABI VE ELEKTRONİK İMZA

KEP e-imza ve zaman damgası kullanılarak, bir elektronik postanın iletildiğini garanti altına almayı, gönderen ve alan tarafların kim olduklarının bilinmesini, gönderilen iletinin ne olduğunun, içeriğinin başkalarınca değiştirilmediğinin ve gönderim zamanının kesin olarak tespit edilmesini sağlamaktadır.

KEP, elektronik posta yoluyla yasal geçerli ve teknik olarak güvenli bir şekilde e-belge paylaşımını sağlayabilen ve bu işlemlerle ilgili kesin delil sağlayabilen tek araçtır.

KEP sistemi ile elektronik ortamda yapılan gönderilerin ne zaman yapıldığı, göndericinin ve alıcının kim olduğu ve gönderilen iletinin ve eklerinin ne olduğu, güvenli e-imza ve zaman damgası kullanılarak kesin olarak tespit edilebilmektedir.
Sistem içerisinde yer alan taraflar arasında, gönderici taraf iletinin kendisi tarafından gönderilmediğini, alıcı taraf da kendisine ulaşmadığını ve iletim zamanını inkar edememektedir.
Kayıtlı elektronik posta KEP, Yönetmelikte elektronik iletilerin, gönderimi ve teslimatı da dahil olmak üzere kullanımına ilişkin olarak hukukî delil sağlayan, elektronik postanın nitelikli şekli olarak tanımlanmaktadır.

Yabancıların Çalışma İzinleri Başvuru Sisteminde E İmza ve KEP Hesabı kullanılması yürürlüğe konulmuştur.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yapılan yabancıların çalışma izin başvurusu işlemlerinde Yabancı çalışma izni başvurusu yapan işverenin kendisinin veya vekilinin Elektronik Tebligata Elverişli KEP hesabının bulunması zorunludur.

Yabancıların çalışma izni başvurusunda sistemde iş yerlerinin ilk kayıtları SGK e-bildirge sorumluları tarafından yapılacak olup, daha sonra bu kişiler sistem üzerinden şirketleri ya da kurumları adına başvuru ve işlem yapacak kişileri yetkilendirebileceklerdir.

KEP hesabı Zorunluluğu

25/8/2011 tarihli ve 28036 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Kayıtlı Elektronik Posta Sistemine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik hükümleri gereğince yetkilendirilmiş Kayıtlı Elektronik Posta Hizmet Sağlayıcısından alınmış kayıtlı elektronik posta adresidir,

Yabancıların Çalışma İzni Başvurusunda E İmza Elektronik İmza Zorunluluğu Gelmiştir

5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu’nda; Güvenli Elektronik İmza, elle atılan imzaya eşdeğer kabul edilmiş olup Güvenli Elektronik İmza ile oluşturulmuş olan verilerin senet hükmünde olacağı yasa ile belirtilmiştir, Bu verilerin aksi ispat edilinceye kadar kesin delil sayılacağı belirtilmiştir.

Yabancıların Çalışma İzni Başvurularında ibraz edilen verilerin bütünlük ve güvenliğinin korunması, başvuru sahibinin bilgilerinin doğruluğunu kayıt altına alınması amacıyla 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu çerçevesinde yabancıların çalışma izin başvurularının Elektronik İmza ile yapılması zorunlu olmuştur.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir